W tym artykule podamy kilka rad na co należy zwrócić uwagę by zakupić karmę dobrej jakości.

Na naszym rynku obecnie mamy bardzo duży wybór karm, dla zwierząt. Od karm bytowych stosowanych codziennie które możemy kupić w każdym sklepie do karm dietetycznych - czyli diet weterynaryjnych, które możemy zakupić tylko w zakładach weterynaryjnych.

Istotnym elementem przy wyborze karmy dla naszego pupila jest prawidłowe dobranie karmy do wieku, wielkości, aktywności fizycznej.

Ważna jest także wielkość granulki, która zwierzak powinien rozgryzać a nie połykać.

Najważniejszą rzeczą, na który trzeba zwrócić uwagę to jej skład

Skład karmy powinien być wypisywany zgodnie z procentowym udziałem składników, czyli pierwszy składnik oznacza, że jest go procentowo najwięcej, itd.

 

Uwaga na Kleszcze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kleszcze - Ixodida niepozorne pajęczaki wektorami groźnych chorób

Chcemy uczulić Państwa na te pasożyty. Zagrożenie chorobami przenoszonymi  przez kleszcze wzrasta, jeżeli dni ciepłe lub gorące poprzedzone są dniami z opadami. Obecnie kleszcze nie są pasożytami "sezonowymi" ponieważ nawet w okresie cieplejszej zimy mogą się pojawić.Zmianie uległa fizjologia i bytowanie tych małych stawonogów przez co nawet na trawniku nasz pupil może złapać pasażera na gapę".

Z uwagi na coraz to poważniejsze patogeny przenoszone przez kleszcze nasze pupile narażone są na: babeszjozę (pierwotniak Babesia canis), anaplazmozę (riketsja Anaplasma phagocytophila), erlichioza ( riketsja Erlichia sp.), boreliozę (bakteria Borellia burgdorferi).

Postęp nauki umożliwia szybkie wykrywanie patogenów w krwi zwierząt np: za pomocą testu IDEXX 4DX. Istnieje także szansa zbadania wyciągnietego kleszcza na zawartość materiału genetycznego patogenów w jego ciele.

Chip, tatuaż, lissetka?

Jaki jest najlepszy sposób na zabezpieczenie swojego pupila? Wybrać jeden z powyższych sposobów czy kilka na raz?

Lissetka/lyssetka:

Metalowa blaszka, która może zawierać informacje o tym, iż pies jest szczepiony przeciwko wściekliźnie, o adresie właściciela lub jego telefonie kontaktowym, czasami też o imieniu zwierzaka. Na rynku spotykamy różne tego typu identyfikatory. Wadą ich jest możliwość zgubienia przez psa obroży z taka lissetką.

W naszej Lecznicy W&K Janusz Wojtaszek i Gabinecie ABA-VET Olaf Wojtaszek maja Państwo możliwość wykonania podstawowych badań krwi i moczu u zwierząt. Wynik dostępny jest w czasie ok. 20 minut. Analizę wykonujemy na sprzęcie weterynaryjnym firmy IDEXX umożliwiającą zmianę zakresu pomiaru w zależności od gatunku badanego zwierzęcia, a także wartości referencyjne, uwzględniające wiek różnych gatunków zwierząt (np. psa, kota, konia, fretki, gryzonie, ptaki, gady i zwierzęta gospodarskie).

Zwierze przed pobraniem krwi powinno być na czczo, bez większego wysiłku fizycznego w dniu poprzedzającym badanie. Należy pamiętać, iż niektóre leki zaburzają prawidłowość wyników (np. glikokortykosteroidy). Mocz pobierany do badań powinien być pobrany w czasie porannego spaceru (ze środkowego strumienia moczu – tzn. pobieranie zaczynamy po kilku - kilkunastu sekundach). Mocz pobieramy do zakupionego w aptece specjalnego pojemniczka, który podkładamy pod siusiającego pupila. Łapanie moczu kota będzie odrobinę trudniejsze niż w przypadku łapania moczu psa.

Nasi pupile: zarówno psy, koty jak i inne futrzaki są narażone na choroby jamy ustnej. Stan jamy ustnej a dokładnie stan zębów wpływa na zdrowie całego organizmu, a także na samopoczucie naszego zwierzaka.

Właściciele zauważają problem dopiero, gdy podopieczny zaczyna mieć nieprzyjemny zapach z pyszczka lub, gdy nie chce przyjmować pokarmu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest bolesność dziąseł i zębów w wyniku stanów zapalnych przyzębia oraz złogów kamienia nazębnego lub też nieprawidłowy zgryz.

Osady nazębne tj.: płytka nazębna (biofilm) i kamień nazębny odkładają się z chwilą wyrżnięcia się pierwszych zębów. Dlatego naukę higieny jamy ustnej należy rozpocząć już na zębach mlecznych.

© 2016 ABA-VET Przychodnia Weterynaryjna S.C. WOJTASZEK. Wszystkie prawa zastrzeżone.