Pielęgnacja psa sprawia wielu właścicielom trudności. O wiele łatwiej wykonać te czynności, gdy pies już od wieku szczenięcego jest przyzwyczajony do nich. Pielęgnacja psa krótkowłosego jest znacznie prostsza niż długowłosego, ale każdy pies jej wymaga. Każdemu psu należy systematycznie sprawdzać czystość oczu, uszu, zębów a także długość pazurów.

 

  

Kąpiel psa powinna być przeprowadzana tak często jak to konieczne (psy długowłose wymagają częstszych kąpieli). Pierwsze kąpiele szczeniaka starajmy się wykonywać w 2 osoby i chwalić swojego malucha wtedy, gdy dzielnie znosi zabiegi pielęgnacyjne. Najbezpieczniej kąpiel przeprowadzać w wannie lub brodziku wyścielonym matą gumową. Przygotowujemy rozcieńczenie szamponu dla psów według zaleceń producenta (w zależności od potrzeb: szampon pielęgnacyjny lub leczniczy).

Obecnie dostępna jest cała gama kosmetyków dla psów. Zdecydowanie nie zaleca się stosowania szamponów przeznaczonych dla ludzi ze względu na inną wartość pH skóry psa. Szampon i odżywka muszą być dobrane w zależności od struktury szaty naszego pupila: 

Np.: yorkshire terrier wymaga preparatów pielęgnujących jedwabista sierść, a jego „kuzyn” west highland terrier preparatów wybielających optycznie oraz nie zmiękczających twardej sierści.

Uszy psa zabezpieczamy tamponami ze zwiniętej waty, co ograniczy zalanie kanału usznego wodą. Moczymy psa letnią bieżącą wodą. Rozprowadzamy szampon na zwilżonej skórze omijając okolice oczu i nozdrzy(nosa). Po dokładnym namydleniu delikatnie masujemy włos i spłukujemy psa bieżąca letnia wodą. Spłukując okolice głowy należy unieść lekko głowę i zasłonić oczy aby nie nalać do nich wody. Następnie nakładamy odpowiedni balsam (odżywka) dla psów, który po kilku minutach koniecznie spłukujemy. Balsam nawilża sierść i ułatwia późniejsze rozczesywanie.

Osuszamy psa ręcznikiem i stawiamy na przygotowanym stoliku (z anty poślizgową powierzchnią). Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy wykonywać na wysokości ponieważ pies „czuje respekt” i łatwiej właścicielowi nad nim zapanować niż podczas suszenia na kolanach lub podłodze. Po kąpieli bardzo ważnym elementem jest dokładne wysuszenie naszego podopiecznego suszarką. Jednocześnie suszymy i rozczesujemy sierść wg złotej zasady: ”susz tam, gdzie czeszesz szczotką”. Podmuch powietrza ułatwia odklejanie sierści od skóry i pomaga szybciej rozczesać kołtuny. Suszenie rozpoczynamy od okolicy lędźwi aby uniknąć przeziębienia nerek. A następnie suszymy i jednocześnie rozczesujemy dalsze partie ciała. Na sam koniec pozostawiamy suszenie głowy gdyż wiele psów nie przepada za podmuchem suszarki w tej okolicy.   

Po zakończeniu kąpieli i suszenia, bardzo ważne!- pamiętajmy proszę o tym, wyjmujemy watę z kanału usznego, u psów długowłosych usuwamy rosnące w nim włosy pęsetą, a następnie czyścimy małżowinę uszną odpowiednim preparatem w celu usunięcia zanieczyszczeń. Po odbytym zabiegu pielęgnacyjnym nasz pupil powinien otrzymać „nagrodę” za dobre zachowanie.

Dla psów krótkowłosych do czesania wystarczająca jest rękawica zbierająca sierść. Natomiast bardzo ważnym elementem pielęgnacji psów długowłosych jest systematyczna pielęgnacja przy użyciu dobrej jakości szczotek. Nigdy nie czeszemy psa grzebieniem gdyż wyrywa on zaplątaną sierść - grzebień służy jedynie do sprawdzenia dokładności rozczesania.

Warto zaopatrzyć się w 2 rodzaje szczotek:

- do długiego włosa tzw. ”pin brush”, która bardzo dobrze rozplątuje długą sierść. Ważne aby igły szczotki nie były zakończone kuleczkami, ponieważ zaplątują końcówki włosa i powodują ich uszkodzenia.  

- do krótszego włosa, łatwo kołtuniącej się sierści tzw. ”slicker” zwany potocznie pudlówką. Dobry slicker to taki który łatwo sprężynuje pod naciskiem naszej dłoni wtedy mamy pewność że nie będzie drażnił skóry naszego pupila.   

   

Po zakończeniu czesania sprawdzamy jakość naszej pracy metalowym grzebieniem. Jeżeli przechodzi on lekko po sierści oznacza to, że dobrze rozczesaliśmy swojego psa.Naszą pracę możemy uznać za skończoną.

Ważna jest systematyczna pielęgnacja, ponieważ wypielęgnowany pies to szczęśliwy pies.

 

 

Autorzy:

lek.med.wet. Olaf Wojtaszek

tech. wet. A. Łukaszuk

© 2016 ABA-VET Przychodnia Weterynaryjna S.C. WOJTASZEK. Wszystkie prawa zastrzeżone.