Prawidłowe pokazanie swojego psa to połowa sukcesu wystawowego.

Według zasady: „trening czyni mistrzem” każdy przyszły wystawca powinien już od wieku szczenięcego ćwiczyć ze swoim psem.

 

Podstawowym elementem dobrego handling’u (wystawiania) jest nauka chodzenia na smyczy zwanej „ringówką”. Jej wygląd zależy od specyfiki rasy i tak np.:

-    teriery wystawia się na ringówkach z tzw. ”żabką” lub posiadających specjalne rozszerzenie pod głowę   

-    Syberian husky, boksery, charty afgańskie na metalowych łańcuszkach tzw. „żmijkach”   

-    Golden retrieviery na materiałowych zaciskowych ringówkach.   

  

 

Dobór odpowiedniej smyczy wystawowej zależy także od temperamentu naszego pupila. Dobrze „wytrenowane” psy bywają wystawiane na bardzo cienkich smyczach, aczkolwiek w niektórych rasach model używany bywa niezmienny od lat – tak jak ma to miejsce w rasie owczarek niemiecki.

Niedopuszczalne jest natomiast wystawianie na zwykłej obroży lub kolczatce.

Pies musi być nauczony chodzenia przy lewej nodze – aby sędzia mógł przez cały czas ruchu psa móc go swobodnie oglądać. Ringówkę również trzymamy zwiniętą w lewej dłoni. Nasza lewa ręką przylega do ciała i jest zgięta nieco w łokciu. Wystawca podczas pokazywania swojego pupila musi starać się jak najmniej go zasłaniać.

Podczas oceny ruchu pies musi być pokazywany w kłusie - czyli w chodzie dwutaktowy w którym kończyny przekątnej pary nóg jednocześnie dotykają ziemi: np. lewa przednia i prawa tylna lub odwrotnie. Druga para nóg jest w tym czasie przesuwana do przodu.   

Prezenter psa musi dobrać odpowiednie tempo ruchu tak, aby pies przez cały czas oceny pokazywał się w kłusie. Niedopuszczalne jest podskakiwanie psa a także wpadanie w galop. Jeżeli jednak nasz rozbrykany pupil wpada w inny takt musimy lekko szarpnąć ringówką a także zmienić szybkość naszego ruchu.

  

Do ras małych z reguły należy iść szybkim marszem natomiast do ras większych musimy zastosować szybszy trucht.

Pies musi być także nauczony ustawiania na stoliku(rasy małe)     lub ustawiania na podłożu(rasy większe) w celu przeprowadzenia oceny uzębienia oraz budowy anatomicznej ciała.

Wystawca musi opanować prawidłowe pokazywanie zgryzu swojego pupila   – przy zamkniętym pysku naszego psa odchylamy wargi początkowo z przodu , a następnie z każdego boku. Staramy się nie zatykać nosa naszego psa i cała czynność wykonywać spokojnie.

  

Pies musi pozwolić sędziemu na spokojną ocenę dotykową całego ciała.   

Każda ocena psa na wystawie składa się z podstawowych elementów:

-    ocena psa w statyce   

-    ocena psa w ruchu (po okręgu oraz „tam i z powrotem”)   

-    opis słowny połączony z szczegółowym oglądanie i omacywaniem ciała psa, a u piesków dodatkowo z omacywaniem jąder.

Dobre pokazanie psa zwiększa szanse na wygraną.   Często jednak piękne psy nieumiejętnie pokazywane tracą wiele ze swojej ekspresji, co wpływa na ich końcową ocenę.       

  

Jak się tego wszystkiego nauczyć?????- po prostu obserwować na wystawach hodowców, pooglądać najlepszych amerykańskich handlerów, a przede wszystkim ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.

Nam pozostaje tylko Państwu życzyć kynologicznego „zerwania smyczy”!!!!!!

 

Autorzy:

lek.med.wet. Olaf Wojtaszek

tech. wet. A. Łukaszuk

© 2016 ABA-VET Przychodnia Weterynaryjna S.C. WOJTASZEK. Wszystkie prawa zastrzeżone.