Uwaga na Kleszcze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kleszcze - Ixodida niepozorne pajęczaki wektorami groźnych chorób

Chcemy uczulić Państwa na te pasożyty. Zagrożenie chorobami przenoszonymi  przez kleszcze wzrasta, jeżeli dni ciepłe lub gorące poprzedzone są dniami z opadami. Obecnie kleszcze nie są pasożytami "sezonowymi" ponieważ nawet w okresie cieplejszej zimy mogą się pojawić.Zmianie uległa fizjologia i bytowanie tych małych stawonogów przez co nawet na trawniku nasz pupil może złapać pasażera na gapę".

Z uwagi na coraz to poważniejsze patogeny przenoszone przez kleszcze nasze pupile narażone są na: babeszjozę (pierwotniak Babesia canis), anaplazmozę (riketsja Anaplasma phagocytophila), erlichioza ( riketsja Erlichia sp.), boreliozę (bakteria Borellia burgdorferi).

Postęp nauki umożliwia szybkie wykrywanie patogenów w krwi zwierząt np: za pomocą testu IDEXX 4DX. Istnieje także szansa zbadania wyciągnietego kleszcza na zawartość materiału genetycznego patogenów w jego ciele.

 

By uchronić przed kleszczami nasze  pupile proponujemy kilka sposobów:

preparaty SPOT ON"kropelki"

Obroże

Spray

Jeśli chodzi o preparaty SPOT ON polecamy firmowe produkty np. FRONTLINE , EFFIPRO, ADVANTIX.

Preparaty SPOT ON są preparatami w płynie służącymi do nakrapiania na skórę w okolicy karku.

Przy podawaniu należy przestrzegać generalnych zasad:

Preparaty podawane są na kark zwierzaka, ponieważ zwierzę nie jest wstanie wylizać sobie zakropionej dawki.( u bardzo dużych psów w kilku miejscach, u kotów tylko i wyłącznie na kark)

Podawać je należy na trzeci(3) dzień po kąpieli lub na trzy(3) dni przed kąpielą i podajemy je rozchylając włos bezpośrednio na skórę!!!!!!!!. Preparat potrzebuje tzw. „filmu skórnego” do „rozprzestrzenienia się” po skórze zwierzęcia. Uwaga u zwierząt, które mają zaawansowane choroby skórne preparat nie będzie wstanie „rozprzestrzenić się” po skórze i może się okazać, że preparat będzie działać tylko miejscowo – w miejscu podania.

Obroże polecamy zwierzętom, które przebywają cały czas w kojcach, ponieważ ich zapach może być drażniący dla niektórych domowników. Najlepiej obroże zakupić na początku sezonu tj. po roztopach.

Polecamy obroże KILTIX firmy Bayer. Działają one około 6 miesięcy. Ważna jest by obroża była prawidłowo zamocowana, tzn. powinna przylegać bardzo ściśle do skóry. Właściwe założenie obroży gwarantuje że substancja czynna będzie wnikać w skórę i tym samych chronić naszego pupila.

Spray jak i preparaty Spot On działają podobnie jeśli chodzi o zasadę stosowania i długość działania.

Prosimy pamiętać o tym, że preparaty „na kleszcze” działają TYLKO 4 tygodnie, pomimo tego iz ten sam preparat na pchły działa aż 2 miesiące!!!!!!

 

WAŻNE!!!!!:

By nie wyciągać kleszczy palcami - jeśli jesteśmy zmuszeni to tylko w jednorazowych rękawiczkach.

 

Nie "ślinimy" kleszczy, nie smarujemy, nie wyciskamy, nie ściskamy i próbujemy wydłubywać- co zapobiega wyrzutowi śliny w której mogą znajdować się bakterie lub pierwotniaki.

 

Kleszcza wyciąga się jak najszybciej odpowiednimi do tego urządzeniami( kleszczyki, kleszczołapki, pompki)

 

Mamy jednak trochę czasu, ponieważ do żerowania kleszcz buduje "kanalik cementowy" i właściwie dopiero po 24godz zaczyna pobierać pokarm. 

 

Najlepiej kleszcza się wykręca ( leworęczni w lewo kręcą a praworęczni w prawo - bo tak im najlepiej ) 

Tak na prawdę kierunek nie ma znaczenia żadnego ! 

 

Kleszcz to pajęczak - widzi "podczerwień" i nie ma sposobu aby go odstraszyć jakimkolwiek środkiem- maja one jedynie możliwość zapobiegania żerowania i przenoszenia patogenów z kleszcza na innego osobnika

Ważne jest to, że nie tylko postacie dorosłe są groźne ale i młodociane czyli nimfy !! ( często niezauważalne ).

 

Autorzy:

lek.med.wet. Olaf Wojtaszek
mgr biologii, tech. wet. i A. Łukaszuk
www.doubledecker.com.pl

© 2016 ABA-VET Przychodnia Weterynaryjna S.C. WOJTASZEK. Wszystkie prawa zastrzeżone.