W tym artykule podamy kilka rad na co należy zwrócić uwagę by zakupić karmę dobrej jakości.

Na naszym rynku obecnie mamy bardzo duży wybór karm, dla zwierząt. Od karm bytowych stosowanych codziennie które możemy kupić w każdym sklepie do karm dietetycznych - czyli diet weterynaryjnych, które możemy zakupić tylko w zakładach weterynaryjnych.

Istotnym elementem przy wyborze karmy dla naszego pupila jest prawidłowe dobranie karmy do wieku, wielkości, aktywności fizycznej.

Ważna jest także wielkość granulki, która zwierzak powinien rozgryzać a nie połykać.

Najważniejszą rzeczą, na który trzeba zwrócić uwagę to jej skład

Skład karmy powinien być wypisywany zgodnie z procentowym udziałem składników, czyli pierwszy składnik oznacza, że jest go procentowo najwięcej, itd.

 

 

Dobrej klasy karma :

zawiera odpowiedni stosunek białka do tłuszczu, odpowiedni stosunek mięsa do wypełniacza (makaronu, ryżu)

w swoim składzie powinna zawierać szczegółowy rodzaju użytego mięsa np. mięso drobiowe, jagnięcina, łosoś.

mięso użyte do produkcji powinno być świeże lub suszone - należy unikać karm z zapisem maczka mięsna

w swoim składzie powinna także zawierać szczegółowy rodzaj użytego tłuszczu, czyli: np. tłuszcz drobiowy.

nie powinna zawierać terminu: „mięso pochodzenia zwierzęcego” lub "produkty pochodzenia zwierzęcego", ponieważ możemy przypuszczać, że zawiera mięso wieprzowe lub inne odpady poubojowe

nie powinna zawierać terminu: „tłuszcz pochodzenia zwierzęcego” , ponieważ możemy domyślać się, że został użyty tłuszcz wieprzowy. 

koszt dobrej jakości karmy to min. 15zł\kg

Produkty pochodzenia wieprzowego powodują bardzo często uczulenia u psów wywołując zmiany skórne - egzemy skórne. Zwierzętom nie powinno się podawać mięsa wieprzowego, ponieważ nie wiemy która wieprzowina "uczula".

 

Pamiętajmy o tym by nie podawać naszym zwierzakom wędliny, kiełbasy, parówki, suszonych uszu i gryzaków, które są ciętymi penisami wieprzowymi. Zalecamy właścicieli by sprawdzili skład np: "parówek drobiowych" bo one na pewno zawierają wieprzowinę lub tłuszcz wieprzowy.

Karma bytowa musi być dobrana do wieku pupila, ponieważ pies senior nie potrzebuje już tak dużego poziomu białka jak pies dorosły.

Każdy producent podaje na opakowaniu dawkowanie, które należy przestrzegać, ponieważ nie bez znaczenia jest opracowana dawka dobowa danego pokarmu. Mało który właściciel wie o tym, iż jedna saszetka mokrej karmy to odpowiednik aż 20g suchej karmy!!!! Tak więc podawanie suchego i mokrego pokarmu musi mieć odpowiednie proporcje tak aby nie przekarmiać zwierząt.

 

Autor: 
lek.med.wet. Olaf Wojtaszek

© 2016 ABA-VET Przychodnia Weterynaryjna S.C. WOJTASZEK. Wszystkie prawa zastrzeżone.